Cerfacs Enter the world of high performance ...

CSC05 : Program schedule

CSC05 : Program schedule

 

Programme of Tuesday, June 21st

9.00 – 9.30 Registration
9.30 – 9.45 Welcome

Invited talk
9.45 – 10.45 S. C. Eisenstat (Yale University, U.S.A.) The elimination tree of a nonsymmetric matrix: theory and applications (abstract) (pdf)

11.45 – 11.15 Coffee break

Session on Sparse Matrix Orderings
11.15 – 11.45 S. Li Unsymmetric greedy orderings for stable sparse factorization (abstract) (pdf)
11.45 – 12.15 J. Scott Reducing the total bandwidth of a sparse unsymmetric matrix (abstract) (pdf)
12.15 – 12.45 S. Pralet Scalable pivoting strategies and ordering for sparse symmetric indefinite problems (abstract) (pdf)

12.45 – 14.30 Lunch

Industrial track
14.30 – 15.15 V. D. Cung (INPG, France) Combinatorial Optimization in Industrial Applications: from Serial Code Optimization to Grid Computing (abstract)

Session on Combinatorial Matrix Theory
15.15 – 15.45 I. Safro Multilevel Algorithms for Linear Ordering Problems (abstract)
15.45 – 16.15 Coffee break
16.15 – 16.45 S. H. Teng Lower-Stretch Spanning Trees (abstract)
16.45 – 17.15 S. Toledo Algebraic Connectivity of Finite-Element Hypergraphs (abstract) (pdf)

17.15 – 19.00 Poster session

E. Agullo An out-of-core extension of a parallel sparse multifrontal solver (abstract)
R. Bisseling Partitioning a call graph (abstract)
V. Boyer A new heuristic for the multidimensional knapsack problem (abstract)
D. Fritzsche Extensions of certain graph-based algorithms for preconditioning (abstract)
C. Hamerling and C. Puglisi Test for Large Systems of Equations: a Grid project (abstract)
T. Iwashita New evaluation index of orderings in incomplete factorization preconditioning (abstract)
F. Jézéquel Dynamical control of approximation methods (abstract)
D. Kincaid Notes on GMRES algorithm organization (abstract)
Ph. Langlois and N. Louvet Fast and Extra Precise Substitution (abstract)
A. Pinar Vulnerability analysis of electric power networks (abstract)
A. Pothen New algorithms for acyclic and star coloring (abstract)
S. Toledo Locality of reference in sparse Cholesky factorization methods (abstract)
J. Utke On face elimination in computational graphs (abstract)

 

 

Programme of Wednesday, June 22nd

Invited talk
9.00 – 10.00 D. Halperin (Tel Aviv University, Israel) Controlled perturbation for certified geometric computing with fixed precision arithmetic (abstract) (pdf)

Session on Numerical Algorithms
10.00 – 10.30 D. Ruiz A scaling algorithm to equilibrate both row and column norms in matrices (abstract)
10.30 – 11.00 M. Tuma Preconditioning of iterative methods for solving sequences of linear systems (abstract) (pdf)

11.00 – 11.30 Coffee break

Session on Automatic Differentiation and sparse Jacobian estimation
11.30 – 12.00 M. Goyal Optimal bi-directional determination of sparse Jacobian matrices abstract (abstract) (pdf)
12.00 – 12.30 J. Utke Minimizing operation counts and maximizing data locality for efficient derivative codes in automatic differentiation (abstract)
12.30 – 13.00 S. Bhowmick A Backtracking Correction heuristic for improving performance of graph coloring algorithms (abstract) (pdf) (ppt)

13.00 – 14.30 Lunch

Industrial track
14.30 – 15.15 G. Alléon (EADS-CCR, France) A high performance 3D simulation framework for acoustics: from mesh generation to visualization (abstract)

Session on Emerging Applications
15.15 – 15.45 A. Pinar Reorganizing bitmap tables for improved compression (abstract)

15.45 – 16.15 Coffee break

16.15 – 16.45 R. Preis Integrating multilevel graph partitioning with hierarchical set oriented methods for the analysis of dynamical systems (abstract) (pdf)
16.45 – 17.15 S. Oliveira Matrix-based algorithms for document clustering (abstract)

Session on Parallel Optimization
17.15 – 17.45 C. Phillips Randomized rounding for sensor placement problems (abstract)

Cocktail at the Town-Hall

Banquet

 

Programme of Thursday, June 23rd

 

Invited talk
9.15 – 10.15 D. Trystram (IMAG, France) Efficient algorithms for scheduling the tasks of parallel programs (abstract)  (pdf)  (ppt)

Session on Linear and Integer Programming
10.15 – 10.45 J. Hall SYNPLEX, a task-parallel scheme for the revised simplex method (abstract)  (pdf 1)  (pdf 2)

10.45 – 11.15 Coffee break

Session on Sparse Direct Methods
11.15 – 11.45 L. Grigori Parallel symbolic sparse LU factorization with static pivoting (abstract)
11.45 – 12.15 A. Guermouche Flexible task allocation for the memory minimization of the multifrontal approach (abstract)  (pdf)

Industrial track
12.15 – 13.00 D. Goudin / M. Mandallena (CEA-CESTA, France) CEA s Parallel industrial codes in electromagnetics (abstract)  (pdf)  (ppt)

13.00 – 14.30 Lunch

Session on Graph Algorithms
14.30 – 15.00 C. Aykanat Hypergraph-partitioning-based sparse matrix ordering (abstract)  (pdf)
15.00 – 15.30 E. Boman Parallel hypergraph partitioning for scientific computing (abstract)  (pdf)  (ppt)
15.30 – 16.00 M. Halappanavar Vertex-weighted matching algorithms for computing column-space basis   (pdf)

16.00 – 16.15 Closure

NEWS

Catherine Lambert, new member of National Academy of Technologies of France

nasri |  8 March 2019

Each year, the Academy recruits new  members in order to enlarge  or enhance its scope of reflection and action, this being carried out within a rigorous recruitment process which focuses on people's excellence and on the visibility of their works in Europe and...

Read more


The Combustion Institute Selection Committee has selected Dr Laurent GICQUEL to receive the honorific title of Fellow of the Combustion Institute in 2018

superadmin |  5 March 2019

The Combustion Institute Selection Committee has selected Dr Laurent GICQUEL to receive the honorific title of Fellow of the Combustion Institute in 2018 for outstanding research in LES of turbulent reacting flow and thermo-acoustic instability prediction of real engines. Fellows of The...Read more

ALL NEWS